شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8.30 صبج لغایت 8 بعد از ظهر
  • با ما تماس بگیرید

    77457679 21 98+

  • ایمیل

    iranef7.ir@gmail.com

  • تماس با ما
 هزینه‌ تعویض تسمه تایم موتور ملی چقدر است؟

هزینه‌ تعویض تسمه تایم موتور ملی چقدر است؟

تسمه تایم یکی از مهمترین و حساس ترین قطعات یک پیشرانه است که هرگونه اختلال در عملکرد آن می‌تواند موجب خارج شدن پیشرانه از حالت تنظیم و کارکرد نامطلوب آن شود.

 

ریپ زدن و اصطلاحا سه کار کردن یکی از نتایج ناخوشایند اخلال در عملکرد تسمه تایمینگ و از تایم خارج شدن موتور است؛ در موارد حادتر مانند پاره شدن تسمه تایم یا سُر خوردن بیش از حد تسمه تایم بر روی چرخ دنده‌های سر میل سوپاپ و میل لنگ به دلایلی نظیر نشت روغن موتور از کاسه نمدها و آب‌بندهای مربوطه، بایستی انتظار داشت که این مسئله مشکلاتی نظیر کج شدن سوپاپ‌ها و آسیب جدی به سرسیلندر را به دنبال بیاورد.

تسمه تایم سمند EF7

پیشرانه ای اف سون یا همان موتور ملی که امروزه بر روی بدنه خودروهایی نظیر انواع سمند و دنا مشغول انجام وظیفه است، یک موتور چهار سیلندر 1.7 لیتری تنفس طبیعی مجهز به سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ بوده که از تسمه تایم (و نه  زنجیر تایم) به منظور انتقال نیروی میل لنگ به جفت میل بادامک‌های دود و هوا بهره می‌برد

تسمه تایم سمند و دنا از نوع 127دندانه بوده و به همراه دو عدد بلبرینگ (غلطک) سفت کن و هرزگرد به انجام وظایف خود مشغول است

 

تسمه تایم سمند EF7

برای سر تایم آوردن موتور ای اف سون، ابتدا باید میل سوپاپ‌ها را طوری چرخاند که بتوان پین‌های راهنما را از سوراخ‌های تعبیه شده بر روی چرخ‌دنده‌های سر میل سوپاپ عبور داده و آنها را وارد سوراخ موجود در سرسیلندر کرد تا بدین طریق میل بادامک‌ها در وضعیت تایم قرار گرفته و در همان حالت قفل گردند.

سپس میل لنگ نیز باید به گونه‌ای چرخانده شود که پیستون ها در نقطه مرگ بالا قرار بگیرند؛ بدین منظور باید علامت حک شده بر روی چرخ دنده سر میل لنگ همراستا با علامت موجود بر روی بلوک سیلندر قرار بگیرد. البته می‌توان با استفاده از ابزار مخصوص و از سمت فلایویل نیز میل لنگ را به حالت تایم درآورد.

تسمه تایم سمند

در بازار انواع و اقسام برندها و مارک ها برای تسمه تایم موتور ملی  با قیمت‌های مختلف موجود است. امروز قصد داریم تا متوسط هزینه های مرتبط با تعویض تسمه تایم این پیشرانه را به اطلاع شما عزیزان برسانیم

در جدول زیر هزینه‌های مرتبط با تعویض تسمه تایم سمند و دیگر خودروهای مجهز به پیشرانه ملی برآورده شده است.

نام قطعهقیمت (هزارتومان)
کیت کامل تسمه تایم (تسمه + بلبرینگ سفت‌کن + بلیرینگ هرزگرد)550-650
تسمه تایم تک180-350
بلبرینگ تسمه سفت‌کن خودتنظیم150-260
بلبرینگ هرزگرد تسمه تایم140- 230
اجرت تعویض150

 

با توجه به مقادیر درج شده در جدول فوق، متوسط هزینه تعویض تسمه تایم سمند و دیگر خودروهای مجهز به پیشرانه ef7 حداقل 330 و حداکثر  حدود 800 هزار تومان هزینه در پی خواهد داشت.

منبع

از طریق

 

جهت خرید تسمه تایم می توانید به فروشگاه دناروید مراجعه نمایید.

 

تعویض تسمه تایم

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *